Su Kaçağı Tespiti

Su Kaçağı TespitiHer yapının kendine göre bir dayanım ömrü bulunmaktadır. Yani her yapı belli bir süreden sonra dayanım ömrünü yitirmekte ve çeşitli hasarlar ortaya çıkmaktadır. Bunların başında da yapılardaki bazı altyapıların işlevlerini yitirmesi gelmektedir. Yani evlerdeki atık suları taşıyan borular ve sistemler kimi zaman işlevlerini yitirebilir ve görevlerini yerine getiremez. Bu da beraberinde birçok sorunu ortaya çıkartır. Ancak bu sorunu ortadan kaldırmak oldukça kolaydır. Su kaçağı tespiti yöntemi sayesinde artık yapılardaki kaçaklar daha kolay tespit edilmekte ve onarılmaktadır. Bu sayede de yapıların daha büyük hasar alması engellenmektedir.

Yapıların zamanla suyu hızlı bir şekilde taşıyamaması ya da hiç taşıyamaması suların sızmasına ve yapıların daha büyük zarar görmesine neden olabilir. İlk başlarda bunu kendi yöntemlerini ile önlemeye çalışırız. Ancak bu yapılarda meydana gelen sorunları derinlemesine çözmek gerekir. Zira sızan sular sadece yapıların içerisine değil aynı zamanda betonların arasına da sızmaktadır. Bu da betonun zamanla direncinin azalmasına neden olabilir. İşte bu gibi bir sorunla karşılaşmamak için uzman su kaçağı hizmeti almak şarttır. Bu sayede sizde önceden tedbirinizi alacak ve kaçak su sorununu tamamen ortadan kaldıracaksınız.

Su Kaçağını Bulmak İçin İzlenecek Yollar
Şehir su istasyonlarında bulunan sular bireylerin kullanabilmesi için basınçlı bir şekilde şehirdeki yapılara aktarılır. Su basınçlı bir şekilde aktarıldığı içinde yapılardaki borular kimi zaman aşınmaya ve dirençlerini kaybetmeye başlarlar. Bu da bu sızdırmasına neden olur. Bu sızdırma ilk başlarda çok az olduğu için hissedilmez. Ancak ilerleyen dönemlerde borulardaki sızdırma artınca yapılarda zarar görmeye başlar. Bunun ise onarılması gerekir. su kaçağı yöntemi sayesinde de tüm bu kaçaklar kolay bir şekilde tespit edilebiliyor. Peki, kaçakları tespit ederken nasıl bir yol izlenmelidir?

su kaçağı konusunda kesinlikle uzman personellerle çalışmalısınız. Çünkü borudan sızan sular hemen yapı içerisine gelmez. Beton bir sünger etkisi gördüğü için ilk olarak borulardan sızan suyu emmeye başlar. Beton belli bir doygunluğa ulaştıktan sonra suyu yapı içerisine aktarmaya başlar. Betonda suya doyduğu için direnci düşer ve çok kolay bir şekilde hasar alabilir. Eğer bu konuda deneyimli olmayan birisi bu sızıntıları gidermeye çalışırsa o zaman yapıya zarar verebilir. İşte bu nedenle kesinlikle ilk olarak uzmanlarla iletişime geçmelisiniz.

Eskiden su kaçağı işlemi yapılırken ilk olarak su sızdıran duvar dikkatli bir şekilde incelenir ve inceleme yapıldıktan sonrada borunun bulunduğu duvarda delikler açılırdı. Bu işlem borunun su sızdıran kısmı bulunana kadar devem eder. Eğer şanslıysanız bu işlem birkaç delikten sonra hallolmaktaydı. Ancak şanslı değilseniz o zaman su sızdıran boru yapıldıktan sonra delik deşik olmuş bir duvarla karşı karşıya kalabiliyordunuz. Bu da beraberinde duvar onarma sorununu getiriyordu. Ancak günümüzde ise artık bu sorunlar yaşanmıyor. Çünkü teknolojinin gelişmesi ile beraber su sesine duyarlı cihazlar geliştirildi ve cihazlar yardımı ile artık çok kolay bir şekilde su sızdıran buru bulunabiliyor.

Su kaçağı işlemi yapılırken su sesine duyarlı olan cihazlar duvara yaklaştırılır ve suyun sızdığı borunun yeri duvar üzerinden tespit edilir. Daha sonrasında ise burası delinerek boruya ulaşılır. Boruya ulaşıldıktan sonrada boru onarılır ve daha sonrasında duvar onarılarak günlük hayatınıza kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. Sizde evinizde su kaçağı ile karşı karşıya kaldıysanız o zaman bu alanda uzman olan ve son yıllarda kurulan özel firmalar ile iletişime geçmelisiniz.